Pirmdiena, 7. jūlijs
Alda, Maruta
weather-icon
+20° C, vējš 2.94 m/s, DA vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

 9. klases matemātikas eksāmenu Bauskas novadā nenokārto tikai viens skolēns (20)

Devītklasnieki pagājušajā nedēļā uzzināja centralizēto eksāmenu rezultātus. Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) tos vēl apkopo un sola provizoriskos datus paziņot otrdien, 8. jūlijā.

Bauskas novada pašvaldības vispārējās izglītības iestādēs 2024./2025. mācību gadā 9. klases centralizētos eksāmenus kārtoja 353 izglītojamie, portālu informēja Bauskas novada Izglītības nodaļā. Salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu, kopējais eksāmenu kārtotāju skaits ir samazinājies (pērn eksāmenus kārtoja 424 Bauskas novada skolu audzēkņi), vienlaikus samazinājies arī izglītojamo īpatsvars, kuri eksāmenus nav nokārtojuši.

Lai centralizētais eksāmens būtu nokārtots, bija jāiegūst vismaz 10%. Un tas ir tikpat, cik pagājušajā gadā. Vēl mācību gada sākumā tika solīts, ka slieksni cels līdz 15%, tomēr šī gada maija sākumā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paziņoja, ka minimālo nepieciešamo snieguma slieksni nemainīs. To skaidroja tā, ka vairāki atbalsta mehānismi skolēniem vēl ir ieviešanas stadijā. Turklāt esot potenciāli augsts skolēnu izkrišanas pieaugums, rēķināja ministrijā. Līdz ar to tas nozīmētu ne tikai personiskas grūtības šiem jauniešiem, bet arī būtisku papildu slogu izglītības iestādēm un valsts budžetam.

Jāmin, ka šī gada matemātikas eksāmenā varēja iegūt 80 punktus, līdz ar to, lai eksāmens būtu nolikts, vajadzēja iegūt tikai astoņus punktus.

Bauskas novada Izglītības nodaļas vecākā metodiķe Ilze Ērgle atklāja, ka pēc provizoriskajiem datiem (no 25. jūnija bija pieejami Centralizēto eksāmenu sertifikāti), tikai seši jeb 1,7% no visiem eksāmenu kārtotājiem nav sasnieguši minimālo 10% slieksni kādā no eksāmeniem. No tiem pieci izglītojamie nav nokārtojuši eksāmenu angļu valodā, bet viens – matemātikā. Savukārt latviešu valodu ir sekmīgi nokārtojuši pilnīgi visi Bauskas novada skolēni.

I. Ērgle atzīmē, ka izglītojamie un viņu vecāki līdz šī gada 25. jūlijam vēl var iesniegt apstrīdēšanas iesniegumu (apelāciju) par eksāmenu rezultātiem, tāpēc iepriekš minētie dati uzskatāmi par provizoriskiem.

Iepriekšējā mācību gadā nenokārtojušo skaits bija ievērojami lielāks – 15 skolēni jeb 3,49% no kopskaita. No tiem 13 nesekmīgi bija matemātikas eksāmenā, bet divi – angļu valodas. I. Ērgle pastāstīja, ka matemātiku šogad ir visi nokārtojuši, kuriem pagājušajā gadā tas nebija izdevies, bet par angļu valodas eksāmenu ziņu vēl nav.

“Valsts izglītības attīstības aģentūra informēja, ka plašāka informāciju par 2025. gada provizoriskajiem pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības centralizēto eksāmeniem sniegs jūlija sākumā, kad saņems gan pamatizglītības, gan vidējās izglītības eksāmenu rezultātus. Arī tie būs provizoriski, jo iespējamas apelācijas. Parasti kopsavilkums ar analīzi ir publiski pieejams Valsts izglītības attīstības aģentūras mājas lapā septembra beigās vai oktobra sākumā,” teic I. Ērgle.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

Nu tas pats
11:51 04.07.2025
Iedomājies, visos priekšmetos labas sekmes un angļu valodā zem 10%. Par to Tevi savas valsts sistēma atstāj uz otru gadu. Vienkārši, dažu nekompetentu politiķu dēļ tiek nozagts skolēnam 1.gads. Skolēns varēja būt izcils vismaz 20 profesijās, bet.... nav angļu valodas. Tā mūsu izglītibas sistēma vardarbību pret bērniem, to nosaucot par kvalitāti, tikai kad grāmatas nebija, skolotāju nebija, atbalsta personāla nebija, tad par kvalitāti klusē, jo tā ir grūta. Vieglāk ir bērnu uz otru gadu atstāt un tēlot, ka izglītības sistēma ir fantastiska. Brrrr.
NuTUnopietni?
13:03 04.07.2025
20. profesijas, kādas? Ja jau bērns nespēj iemācīties angļu valodu uz 10% tad pēc desmit gadiem tur vairs nav nekā. Diemžēl valodas un citas māčibu viela attīsta prātiņu, un jo vairāk skolā moka jo tālāk tiek. Protams ja tu vēlies lai bērns strādā zemi atmaksātu darbu, tad tiešām 1. gads darba stāža ir nozagts. :)
un tas pats,
13:24 04.07.2025
eksāmenā izkritušais nezināja, ka uz jautājumu- cik ir 2 reizinot ar 2, jāatbild ar pretjautājumu- cik vajag?
nu ja
13:26 04.07.2025
savulaik ar krievu valodu šādu problēmu nebija, visi zināja izcili...
tam pašam
14:19 04.07.2025
Bet kāds sakars matemātikas eksāmenam ar angļu valodu ?Izkrita matemātikā , jo nezināja angļu valodu - vai tā ?
Xx
15:22 04.07.2025
Nu par matemātikas un anglu valodas pedagogiem tad jāpadomā. Man padomju laiku zināšanas anglu valodā lauj pietiekoši labi saprasties ar angliski runājošiem Un matemātika laikam ari visam mūžam vismaz par 60% ieptogrammēta. Rodas jautajums par priekšmetu pasniegšanu mūsdienu izglitibas speciālistiem. ?,,??
:)
16:29 04.07.2025
10% jau tā ir nabadzības apliecība. Ja to nevar, tur neviens skolotājs nepalīdzēs. Visiem nav dots, jādzīvo kā ir. Vajadzētu atļaut iet strādāt.
Kostiks
16:37 04.07.2025
Kur tās kvadrātsaknes dzīvē noder?Varbūt dažiem.
16:38 04.07.2025
Noņemiet to I.Ē. no nodaļas vienreiz.
Maija
17:02 04.07.2025
Kad es mācījos skolā - klasē bija teju 30 bērnu - un visiem bija diezgan labas atzīmes, protams, ar saviem izņēmumiem. Tagad lielākoties skolās ir 15/20 bērni - un pēc novērojumiem lielākais daudzums ir zem vidējā vērtējuma. Tātad jautājums - vai tiešām izglītības sistēma strādā? Vai metodes sevi attaisno? Vai vispār programmas ir piemērotas mūsdienu paaudzei? Izskatās, ka nē. Šogad devītie gaidīja savus rezultātus kā lielāko murgu un vecāki pārdzīvoja vēl vairāk. Par ko tas liecina? Un, cik saprotu - šāda situācija ir gandrīz katrā skolā. Tātad, secinājums - izglītība ir iebraukusi grāvī. Un pamatīgā.... Priekšā vēl vidusskolas eksāmenu rezultāti.
Ainars
17:19 04.07.2025
Parastā eksāmenu sistēma bija saprotamāka nevis kā tagad ,kad zināšanu līmeni nosaka procentos! Arī es mācījos pamatskolā ,vidusskolā un augstskolā ! Pamatskolā, jau pirms eksāmeniem, skolotājiem bija skaidrs, kurš ir zinošs matemātikā, fizikā un zināms bija arī tas-kurš ar visu cenšanos, šajos priekšmetos bija "dunduks". Kādam padevās matemātika, citam vēsture, rasēšana vai izcēlās tikai sportā! Eksāmenos skolotāji "pavilka aiz matiem" tos, kam kāds priekšmets negāja ...un visi nokārtoja eksāmenus! Tas bija liels retums( es tādus neatceros),kad kāds, pamatskolas vai vidusskolas eksāmenu nenokārtoja un viņu "atstāja uz otro gadu!!!" (pie nosacījuma, ja skola nebija kavēta). Mums ir izcili sportisti, izcili mākslinieki un daudzu citu profesiju pārstāvji - un ne visi viņi skolā bija izcilnieki vēsturē, algebrā, ģeometrijā vai ķīmijā un tt. Visi bērni nevar būt VIENĀDI! Katram bērnam ir tikai savs, individuālais talants un tāpēc šī " procentēšana" un visu bērnu pielīdzināšana vienam standartam , manuprāt- ir nepareiza! Tas viņos rada tikai nevajadzīgu stresu un pat pazemojošas izjūtas... " es nekam nederu, jo neesmu tāds kā citi, tātad- stulbs "...
Jupīters
17:38 04.07.2025
Nu palsot komentārus var iesmiet, kur jūs tādi rodaties. Viens saka , nevajag vērtēt un pielīdzināt kādiem standartiem, jo redz stresaini un pazemoti esot. Cits saka, ka skolotāji slikti un izglītības sitēma, bet vecāki un bērni noteikti nav, tas ka ir izlaisti ka maz neliekas, tas nav iemesls. Kas tur tik grūts ir nokārtot uz 10% ja Tu ikdienā mācies? Katrā ziņa visi citi vainīgi vienmēr, valdība sistēma krievi utt. tik ne mēs paši :D
?
18:07 04.07.2025
Kapēc man Latvijā jāzin angļu valoda!
.
18:59 04.07.2025
Man arī liekas diskriminējoši, ka darbā netiek pieņemti cilvēki, kas neparzin angļu valodu. Vai nedzīvojam Latvijā, kur visiem būtu jāprot valsts valoda, nevis svešvaloda. Liela daļa mūsdienu bērniem būtu jāpievērš uzmanība tieši latviešu valodai, jo savādāk klausoties tos anglicismus šermuļi metas. Kur skatās Nacionalā apvienība, kapēc nepievērš tam uzmanību?
Latvietis
20:45 04.07.2025
Piemēram, manu paziņu lokā bērniem latviešu valodā sūdīgi tie procenti, bet angļu valodā pie 90% nu kāda tur Nacionālā apvienība, jaunieši jau domā angliski un latviski nespēj izteikties. Visu skatās angļu valodā, komunicē tik english.
Kārklu latvietis
08:15 05.07.2025
Kur Liāna Langa, kas atkrievo Latviju? No viena grāvja otrā - kas atangliskos Latviju?
Pārskatījos
11:05 05.07.2025
Likās jau, ka tikai viens nokārtoja, kas Bauskas intelekta līmenim būtu raksturīgi. Citādi, ļoti vāji tie rezultāti, kas ir tieša skolotāju atbildība.
pārī zirgs ar ēzeli
13:46 05.07.2025
iekļaujoša]ā sabiedrība, vai tā tagad nav tāda, kad ratu priekšā jūdzam pārī zirgu ar ēzeli un domājam, ka zebru arī vajadzētu iejūgt... Savulaik "zebrām" un "ēzeļiem" bija skolas Zālītē, Alsviķos, bet pagad progresīvi skolotāji lielu laiku velta tam, lai klasē valdītu kaut elementāra kārtība un paši nedabūtu ciest no mācāmo visatļautības. Āboli tālu no ābelēm nekrītot un šīs "ābeles" bieži vien atrodas vadošos, lemjošos amatos.
Attieksme
15:09 05.07.2025
Tiem caurkritušajiem varbūt tomēr reizēm uz skolu arī ir jāaiziet, ne tikai uz eksāmeniem. Pat vislabākais skolotājs neko nevar iemācīt tādiem, kuri bez maz 50% no mācību laika nav bijuši stundās. Dažu labu ne sociālais dienests, ne bāriņtiesa nespēj ietekmēt, kur nu vēl skola, no kuras ziņojumi krājas bezjēgā visās attiecīgajās instancēs. Vecāki? Tiem jau vienīgie vainīgie ir skolotāji, kā jau te daļa komentāros raksta, bet pašu atbildība ir 0. Vai tiešām te kāds domā, ka skolotājiem jābrauc ciemos uz mājām un jāpasniedz privātstundas, vai jāpalīdz tikt galā ar sadzīves prblēmām(100% gadījumu)? Gribētos jau gan, bet nebūs tā. Skolotājs strādā sava darba laika ietvaros mācību stundās un arī konsultācijas nav paredzētas kā privātstundas. Visu sasniegumu pamatā ir tikai un vienīgi attieksme pret darbu, jo mācības arī ir darbs.
darba laika ietvaros
17:04 06.07.2025
tā jau ir, "gabaldarbi" sabiedriskajā sektorā nodarbinātajiem vairs nav aktuāli, galvenais, lai tu, cilvēciņ savas stundas pavadītu vai nu darba vietā vai attālināti, galvenais ir process, ne paveiktā rezultāts. Protams, ne jau skolotāji pie šādas attieksmes vainīgi, to attieksmi veido IM, arodbiedrība un arī ,diemžēl, vecāki. Kā saka, jo "biezāks" ūdens, jo vieglāk peldēt, un tas izglītības "dzidrais ūdentiņš" ir dažviet "sabiezināts" līdz galējībām un nekas, jo vairāk analfabētu, jo varai labāk.