
Lietotnē “112 Latvija” ir ieviesta jauna funkcionalitāte – iespēja apskatīt tuvākās pieejamās patvertnes, tostarp arī Bauskas novadā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Šis risinājums izstrādāts ar mērķi uzlabot sabiedrības informētību un spēju operatīvi reaģēt ārkārtas situācijās.
Iekšlietu ministrijas stratēģiskās komunikācijas departamentā paskaidroja, ka lietotnē tiek iekļautas tās patvertnes, par kurām objekta īpašnieks (valsts vai pašvaldība) ir sniedzis VUGD informāciju, ka tām krīzes gadījumā tiks nodrošināta piekļuve. Dati tiek atjaunoti reizi mēnesī. Bauskas novadā ir atzīmētas 18 patvertnes, kas atbilst trešās kategorijas prasībām.
Vienlaikus valstī turpinās patvertņu aprīkošana – 570 valsts un pašvaldību patvertņu aprīkošanai novirzīti 22,19 miljoni eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma. Iekšlietu ministrijā informēja, ka saskaņā ar Ministru kabineta 2025. gada 3. jūnija rīkojumu Bauskas novada pašvaldībai paredzēts finansējums 10 objektu pielāgošanai un aprīkošanai 389 410 eiro apmērā no ERAF, kurš sedz 85% no kopējām izmaksām. “Ja pašvaldība aprīkos šos 10 objektus par mazāku summu, tad par atlikušo naudu varēs aprīkot un pielāgot vēl papildu objektus, kuru saraksts arī ir apstiprināts ar Ministru kabineta rīkojumu,” norādīja Iekšlietu ministrijā.
Lai informētu iedzīvotājus par tuvākās patvertnes atrašanās vietu apdraudējuma gadījumā, lietotnē “112 Latvija” var kartē pārskatāmi redzēt ne tikai savai atrašanās vietai vistuvāk izvietotās patvertnes, kuru pagrabstāvi ir atzīti par atbilstošiem vai daļēji atbilstošiem patvertnes vajadzībām, bet arī apskatīt citas Latvijā izvietotās patvertnes, kā arī iegūt pamatinformāciju par tām.
Patvertņu sadaļā lietotnē ir iestrādāts informatīvs logs, kas iedzīvotājam ļauj uzzināt, vai viņam drošā attālumā ir izvietota patvertne vai nav, kā arī saņemt skaidrojošus ieteikumus, kā apdraudējuma situācijā rīkoties, ja cilvēks atrodas telpās vai ārpus telpām. Papildus lietotnē ir izveidota funkcija, kas palīdz tās lietotājam ātri atvērt tālrunī esošo navigācijas sistēmu, ar kuras palīdzību var nokļūt izvēlētajā patvertnē. Rēķinoties, ka ārkārtas situāciju laikā var tikt traucēti sakari, lietotnē ir nodrošināts, ka informācija par patvertnēm tiks uzrādīta arī gadījumos, kad tālrunim nebūs pieejams interneta savienojums.
Ja, atverot lietotni, jauno patvertņu sadaļu nevar redzēt, lietotne ir jāatjaunina. Informācija par patvertnēm tiek regulāri atjaunināta, un tā ir pieejama arī tīmekļvietnē www.112.lv, sadaļā “Patvertnes”.
“Lai gan patvertņu jautājums aktualizējās, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju reģionā, VUGD norāda, ka ārkārtas situācijas var būt dažādas – no bruņotiem konfliktiem līdz dabas stihijām, piemēram, plūdiem, vētrām vai krusai. Tāpēc savlaicīgi būt informētam par tuvākajām iespējamām patvertnēm ir būtiski katra iedzīvotāja drošībai,” uzsver VUGD priekšnieks pulkvedis Mārtiņš Baltmanis.
Papildus jaunajai funkcionalitātei lietotne “112 Latvija” nodrošina šādas iespējas:
– saņemt brīdinājuma paziņojumus,
– piekļūt drošības padomiem dažādu apdraudējumu gadījumos,
– nosūtīt īsziņu uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.
VUGD aicina iedzīvotājus, kuri vēl nav lejupielādējuši lietotni “112 Latvija”, to izdarīt, savukārt esošos lietotājus – atjaunināt lietotni, lai piekļūtu jaunākajai informācijai un funkcijām.
VUGD amatpersonas kopumā ir apsekojušas 3286 valsts un pašvaldību īpašumā esošos pagrabstāvus un pazemes stāvus. 395 objekti ir atzīti kā atbilstoši vadlīnijām (rekomendācijām) par minimālajām prasībām trešās kategorijas patvertnes ierīkošanai, savukārt 1277 objekti atzīti par daļēji atbilstošiem. Kopumā ietilpība ir 532 863 cilvēkiem. Pagājušajā gadā VUGD pašvaldībām nodeva patvertņu zīmes, kas tika izvietotas uz ēkām, kuru apsekotie pagrabstāvi ir atzīti par atbilstošiem vai daļēji atbilstošiem izstrādātajām patvertņu vadlīnijām.