
Bauskas vecpilsēta ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, kur saglabājusies viduslaiku pilsētas plānojuma struktūra. Bet vai tā tiešām tiek saglabāta un uzturēta pienācīgi? Te joprojām ir daudz ēku, kas gan pēc skata, gan ar konstrukciju drošību ir vērtējamas kā sliktas. Uz «Bauskas Dzīves» jautājumu par māju sakārtošanu Būvvalde atbild, ka strādā ar īpašniekiem, kam pašiem līdzekļu remontam nav, bet atbalsts ir nepietiekams.
Baušķenieki «Bauskas Dzīvei» raksta: «Vecpilsētā daudzu ēku īpašnieki neuztur mājas pienācīgā kārtībā. Apbūves un namu uzturēšanas noteikumi bijuši Bauskā jau kopš viduslaikiem. Pašlaik izskatās, ka nevienu tādi neinteresē, tie netiek ievēroti, un kontroles arī nav. Kaut tikai minēsim dažas mājas Plūdoņa ielā – numur 46, 19 un ēka šai līdzās, kam nav pat numura plāksnīte redzama: nolupušas, nodrupušas. 19. mājai uz āru «izblīdusi» siena kā vēders, mājas izsistiem logiem stāv ilgstoši. Skats kā pēc kara. Ko darījusi pašvaldība un Būvvalde, kāds konkrēts darbs notiek ar namu īpašniekiem? Kas darīts, lai savestu kārtībā kaut ielas puses fasādi?»
Komentāru sniedz Bauskas novada Būvvaldes vadītāja Dace Putna: «Pasākumi, ko Būvvalde dara vecpilsētā, ir darbs ar saistošajiem noteikumiem, kur apsekojam ēkas, piešķiram vidi degradējošu vai bīstamas būves statusu un attiecīgi pielemjam trīs procentu paaugstināto nodokļu likmi. Šie saistošie noteikumi ir varbūt labi ar to, ka, ja īpašnieks saņem nodokļu paziņojumu ar trīs procentu nodokļu paaugstināto likmi, viņš sāk kaut ko darīt, domāt par īpašuma pārdošanu vai iespēju sakārtot īpašumu. Tas nav īstais risinājums.»

Būvvaldē kopš maija strādā arhitekte Vija Ozola, kas sākusi darboties ar vidi degradējošiem objektiem vecpilsētā, informē D. Putna. «Mēs uzaicinām šo īpašumu saimniekus uz Būvvaldi, tiekamies pārrunās un meklējam veiksmīgākos risinājumus, kā finansiāli izdevīgāk, saprātīgāk kaut vai uz laiku sakārtot fasādes.»
Pašlaik aktuālas pārrunas rit ar īpašniekiem no Pasta ielas 1 un 3, kur ēku daļas ir degradējošā izskatā. D. Putna informē, ka panākta vienošanās par daļēju ēku konservāciju un pārkrāsošanu. «Īpašniekam nav vīzijas un iespēju turpmāko gadu laikā paredzēt līdzekļus, lai šīs ēkas sakārtotu un ekspluatētu,» secina Būvvaldes vadītāja.
Līdzīgi strādājot ar Plūdoņa ielas 38. namu, kas ir Rātslaukuma kafejnīca. Te notiek mākslinieciski arhitektoniskā izpēte. «Kolīdz būs zināms šai ēkai vēlamais krāsu tonis, sāks fasādes remontu un pārkrāsošanu,» stāsta D. Putna, «paredzēts, ka mēs līdzīgā veidā, sākot ar Rātslaukumu kā centrālo vecpilsētas vietu, iesim uz malām, arī uz vēstulē minētajām adresēm, aicināsim īpašniekus uz pārrunām, lai vienotos par risinājumiem.»

Vecpilsētā vairākumā ir privātīpašnieki, kam finanšu līdzekļi nav tādā apjomā, lai īpašumus uzreiz sakārtotu. Tāpēc jāpriecājas par pašvaldības saistošajiem noteikumiem un līdzfinansējuma piešķiršanu, norāda Būvvaldes vadītāja.
«Sākotnēji, kad saistošos noteikumus par pašvaldības atbalstu vēsturisko ēku atjaunošanai pieņēma, atsaucība bija ļoti maza, ar varu vilkām iekšā īpašniekus pieteikties. Tagad atsaucība ir ļoti liela, visiem līdzfinansējuma nepietiek,» skaidro D. Putna, secinot – tas apliecina nekustamo īpašumu saimnieku augošo vēlmi ēku kvalitatīvā saglabāšanā.
Bauskas novada Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības komisija vērtē vecpilsētu ēku saimnieku iesniegumus, izskata tāmes un projektus, pieņem lēmumus, kuriem pretendentiem līdzfinansējumu piešķirt.
Līdzfinansējumu piešķir kvalitatīvai īpašumu sakārtošanai, kas atbilst arhitektoniski vēsturiskās izpētes rezultātiem, tehnisko apsekojumu norādēm un secinājumiem. «Tā kā interese aug augumā, jācer, ka kopējais līdzfinansējums arī varētu pieaugt,» teic Būvvaldes vadītāja, «pagājušajā gadā tam saņemti 11 pieteikumi, desmit no tiem – Bauskas vecpilsētā.»

Vecpilsētas ēku uzraudzīšanā piedalās arī pašvaldības kārtības sargi.
Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks Egīls Gailis skaidro: «Iesaistāmies šādās situācijās. Ēkas izskatās vizuāli nepievilcīgas, un namam Plūdoņa ielā 19 siena gāžas ārā. Ar īpašniekiem runājām, sola savest kārtībā.»
E. Gailis informē, ka pašvaldības policisti apskatījuši arī citas ēkas. «17. ēka Plūdoņa ielā ir daudz sliktākā stāvoklī, nekā minētās. Arī tur ar īpašnieku esam tikušies. Viņš solīja tuvākajā laikā ēku savest kārtībā saviem spēkiem, pat neprasot līdzfinansējumu.»
