
Attēlam tikai ilustratīva nozīme.
Aicinājumu atsaukties kādu, kas par saprātīgu samaksu var jūlijā aizvizināt kolektīvu uz amatierteātru festivālu Ventspils novadā, pirms Jāņiem sociālajā tīklā publicēja Īslīces amatierteātra «Dadži» vadītāja Evita Novicka.
Kaut sākumā bijis plānots braukt uz Ventspili ar pašvaldības piešķirto transportu, tomēr vienoties par to ar Bauskas apvienības pārvaldi, lai festivālā varētu piedalīties pilnvērtīgi, nav izdevies. Tas teātra vadītāju pamudinājis lūgt palīdzību sabiedrībai.
Divi braucieni ārpus novada
Kā atklāja Evita Novicka, šī nav pirmā reize, kad kolektīvam pašam jāgādā transports, vai arī jāgaida, ka to nodrošinās pasākumu organizatori vai tie, kas teātri uzaicina uzstāties. Arī iepriekš paši apmaksājuši transportu, piemēram, uz festivālu Suntažos. Turklāt «Dadži» nav vienīgais Bauskas apvienības amatiermākslas kolektīvs, kam jāsakaras ar šādu problēmu.
E. Novickai teātris ir sirdslieta, tāpēc viņa turpina tajā darboties, neskatoties uz birokrātijas radītajiem šķēršļiem. Amatiermākslas kolektīviem jau pagājušā gada rudenī pašvaldībai jāiesniedz plāns nākamā gadā braucieniem. Evita Novicka to arī izdarījusi, lai gan paredzēt gadu iepriekš, kur teātri uzaicinās spēlēt, esot ļoti grūti. Tie nav nacionāla mēroga pasākumi, kurus plāno ļoti savlaicīgi, un arī tādiem ne vienmēr pirms gada zināmi precīzi norises datumi.
Atbilstoši iesniegtajam plānam sagatavo budžetu, ko apstiprina deputāti. Vēl nesen bija noteikta kārtība, ka katram kolektīvam iedalīts noteikts kilometru skaits, cik gadā var nobraukt. Labākus rezultātus uzrādījušiem kolektīviem piešķīra vairāk kilometru.
Tagad kārtība ir mainījusies, taču, pēc E. Novickas teiktā, oficiāli tas nekur nav noteikts. Bauskas apvienības kolektīvi gadā var doties divos braucienos ārpus novada. Te gan veidojas absurda situācija, jo cits novads var būt Ķekava, bet tikpat labi arī Ludza. Novada teritorijā ierobežojumu neesot.
Arī vienai dienai stundu par daudz
Brauciens uz amatierteātru festivālu «Draugu pulkā nāc!», kuram E. Novicka tagad pati meklē autobusu, pērn bija ielikts plānā. Tolaik gan nebija zināms precīzs norises datums, kā arī tas, ka festivāls notiks divas dienas. No organizatoriem saņemts piedāvājums spēlēt izrādi «Sīpoliņa piedzīvojumi» abās festivāla dienās. E. Novickai nācās pārveidot pieteikumu pašvaldībai, lūdzot piešķirt transportu divām dienām. Lai varētu piedalīties divas dienas, teātris bija gatavs atteikties no otra šovasar plānotā izbrauciena ārpus novada – uz Dobeli. Kolektīvs bija gatavs arī samaksāt par naktsmītni autovadītājam. Tomēr no pašvaldības saņemts atteikums ar norādījumu, ka transportu piešķirs tikai vienai dienai.
Izbraukšana bija plānota pusseptiņos no rīta un atgriešanās – ap trijiem naktī, lai varētu piedalīties noslēguma pasākumā pulksten 21. Uz to no pašvaldības saņemts norādījums, ka brauciens jāpārplāno tā, lai šoferis varētu atgriezties mājās līdz pulksten 20. Tas nozīmē, ka teātrim ļoti savlaicīgi jāizbrauc no Ventspils novada Puzes, jo līdz Bauskai ir krietns ceļa gabals.
«Kāda jēga tad vispār braukt tik tālu gabalu, jo nevar pat zināt, vai paspēs nospēlēt, un tāpat var nesagaidīt žūrijas vērtējumu?» jautā E. Novicka. Pašvaldībā ieteikts tādā gadījumā braukt pēcpusdienā, jo šoferis darbā nevar atrasties ilgāk kā 14 stundas.
Ja gribi spēlēt teātri, maksā pats?
Vēl pērn rudenī bija paredzēts, ka «Dadži» uz Ventspils novada Puzes pagastu mēros kopumā 600 km, un tas aizņems 18 stundas, tajā skaitā četras nakts stundas. Šo plānu, uzsver «Dadžu» vadītāja, apstiprināja deputāti. Viņai nav skaidrs, kāpēc tagad laiku limitē arī vienas dienas braucienam. «Vai tā nav birokrātija?» retoriski jautā Evita. Turklāt viņa nav pārliecināta, ka šāda norma līdzīgi attiecas uz visiem transporta pieprasītājiem, tai skaitā sporta komandām.
«Kurš vēl aizstāvēs aktierus, kuri paši par saviem līdzekļiem brauc uz mēģinājumiem, pasākumiem, popularizē Īslīces un Bauskas novada vārdu?! Radīt teātra izrādi – tas ir liels darbs. Ja deju kolektīvam ir deja, apraksts, mūzika, un atliek tikai mēģināt un mēģināt, kamēr viss sanāk, tad teātrim ir balta la-
pa – ko izdomāsi, tas arī būs. Paši meklējam mūziku, paši šujam tērpus, un tad vēl nevaram vienu reizi aizbraukt uz plānotu pasākumu,» sarūgtinājumu neslēpj amatierteātru entuziaste.
Tāpēc nolemts, ka kolektīvs pats vāks naudu, lai varētu aizbraukt uz festivālu. Varbūt pievienosies vēl kāds amatierteātris no novada. Tomēr iekšējā izjūta E. Novickai esot tāda, ka pašvaldība to vien gaida, lai kolektīvi paši sevi finansē: «Ja gribi spēlēt teātri, tad pats vien maksā! Gatavot un mēģināt izrādes, lai pēc tam nevienam tās neizrādītu – tam tad tiešām vairs nav jēgas.»
E. Novicka uzskata – daļēji pie šādas situācijas vainojams tas, ka Bauskas apvienība ir liela, kolektīvu daudz, bet autobusu un autovadītāju nepietiek, jo citās apvienībās tādu transporta problēmu neesot.
Situācija ar transportu pasliktinās
Arī cita Bauskas apvienības kolektīva – Codes amatierteātra «Spēlētprieks» – vadītāja Solvita Rotberga šogad saņēmusi divus atteikumus no pašvaldības nodrošināt transportu. Viens brauciens bija paredzēts novadā uz Bārbeles kultūras namu, otrs – uz Olaines novadu. Olaines novads svinēja novada svētkus, uzaicināja Codes amatierteātri. Pēc Bauskas pašvaldības atteikuma Olaines novads sedza transporta izdevumus, jo ļoti vēlējās teātri redzēt savos svētkos.
Kolektīvu skaits neesot lielāks kā pirms pandēmijas, taču situācija transporta nodrošinājumā pasliktinās. Skaidrojuma tam Solvitai Rotbergai nav.
«Citreiz ir sajūta, ka kultūra vairāk uzskatīta par tērētāju. Tajā pašā laikā mēs taču visi ejam baudīt kultūru, un ne visi var aizbraukt uz Rīgu skatīties profesionālo mākslu. Olaines novadā mūs bija atnākuši skatīties ļoti daudz cilvēku, guvām lielu atsaucību,» atzina S. Rotberga.
Arī viņu mulsina jaunā kārtība, kas paredz tikai divus izbraucienus ārpus novada. Nereti tie kilometru ziņā ir pat tuvāki nekā braucieni novada robežās.
«Amatierteātra kolektīva dalībniekiem nav svarīgi, vai tas ir pašu vai cits novads, viņi grib spēlēt. Par saviem līdzekļiem viņi brauc uz mēģinājumiem, paši gādā tērpus, iegulda savu brīvo laiku un dara to no visas sirds, bet te tik drastiski, ka nedrīkst braukt tur vai citur. Kolektīva vadītājam tagad jāvērtē katra vieta, lai tikai lieki neiztērētu paredzētos divus braucienus gadā ārpus novada,» situāciju raksturo S. Rotberga.
Autobusus piešķir atbilstoši prioritātēm
Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs skaidro, ka pašvaldībai pirmā un galvenā prioritāte transporta nodrošinājumā ir skolēnu pārvadājumi, bērnu mācību ekskursijas, sacensības, kultūras norises. Otra prioritāte ir Latvijas Nacionālā kultūras centra organizētie valstiskie kultūras pasākumi, kur pašvaldība amatiermākslas kolektīvus nodrošina ar transportu. Līdzīgi nosacījumi ir arī sporta jomā. Transportu prioritārā kārtā piešķir visām sporta komandām dažādās vecuma grupās, kas piedalās oficiālos Latvijas valsts čempionātos. Tas, pēc I. Romānova teiktā, paņem lauvas tiesu no transporta kapacitātes.
Pārējiem izbraukumiem kolektīviem bieži jāorganizē transports pašu spēkiem. I. Romānovs piebilst – ja pašvaldībai ir brīvs transports, tā atbalsta arī šādus braucienus. Transporta piešķiršana cieši saistīta ar pārvadājumu drošību, ko regulē šoferu darba slodze, dažādās uzskaites sistēmas, kur pašvaldībai ir strikti jāievēro normatīvos noteiktais. Līdz ar to tālākiem izbraucieniem bieži esot jārēķinās, ka vajadzīgi divi autovadītāji.
I. Romānovs informēja, ka šogad transporta pozīcijā Īslīces pagasta nodaļa plānojusi 53 izbraukumus 6720 kilometru garumā, kas, viņaprāt, nav maz. Turklāt visas apvienības saskaroties ar līdzīgām problēmām. «Pašvaldības budžets nav bezizmēra, nav no gumijas, ir konkrētā rāmī. No budžeta kultūrai un atpūtai atvēlēti 7,8 procenti, liels finansējums,» pauž izpilddirektors.
Braucienos jārēķinās ar 14 stundām
Savukārt Bauskas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska situāciju ar Īslīces amatierteātra braucienu uz festivālu Ventspilī komentē citādi: «Patiesībai neatbilst apgalvojums, ka no sākuma transports piešķirts un pēc tam atteikts. Transports nevienā mirklī nav piešķirts divu dienu braucienam uz festivālu. Bija garas un plašas sarunas ar amatierkolektīva vadītāju, jo šāda brauciena šogad budžeta plānā nebija – bija plānots vienu dienu. Vissmagāk ir amatieru kolektīvu vadītājiem izprast, ka ir noteikts regulējums, cik ilgi šoferis drīkst atrasties pie stūres – tās ir 15 stundas. Kolektīvu vadītājus informēju, ka tās ir 14 stundas, ar kurām var rēķināties braucienos. Divi šoferi, naktsmītnes, komandējuma nauda – tas viss ir jāplāno.»
L. Vasiļauska min, ka Bauskas apvienības pārvaldē vien ir 33 amatieru kolektīvi. Aprēķinot viņu plānotos braucienus 2025. gadam, katru nedēļas nogali vidēji ir 4,5 braucieni. «Līdz ar apvienības kolektīviem ir Bauskas Kultūras centrs, sports un citi braucieni. Ir jāsaprot un jāpieslēdz loģika, ka visas vēlmes piepildīt nevar. Jāskatās racionāli un jāsamierinās, ka budžetu plāno atbilstoši prioritātēm. Citās apvienībās tas sen ir sakārtots. Kad runāju ar kolēģiem Vecumniekos, viņi ir pārsteigti par kilometriem, ko plāno mūsu amatierkolektīvi.»
Tikai ne biti komentē:
“Bite Latvija”: Beidzot sākam saskatīt gaismu tuneļa galā publisko iepirkumu jautājumā
Cerams, ka šie nenodrošinās sakarus valsts iestādēm, jo zinot personisko pieredzi un sakaru kvalitāti un neienteresētību risināt problēmas, mēs nevienu valsts iestādi nesazvanīsim.
Joriks komentē:
Bauskas novada svētki šogad norisināsies Vecumniekos
Bauskā klusums. Tā turpināt padarīt pilsētu vēl mierīgāku. Agrāk svētki Bauskā katru gadu un citās pilsētās.
Loģika komentē:
Vai amatierteātri iestudē lugas, lai tās neizrādītu? Kolektīviem arvien grūtāk saņemt pašvaldības transportu radošiem braucieniem
Tāpēc braukā, ka ir no Rundāles.
tumsība komentē:
“Bite Latvija”: Beidzot sākam saskatīt gaismu tuneļa galā publisko iepirkumu jautājumā
Ahā,atzinās ka vislaik dzīvojuši kā ezīši miglā.
. komentē:
Vai amatierteātri iestudē lugas, lai tās neizrādītu? Kolektīviem arvien grūtāk saņemt pašvaldības transportu radošiem braucieniem
Rundāles dejotāji gan visur braukā